17 marca Studio Językowe GO! organizuje dla dzieci i młodzieży spotkanie z okazji St. Patrick's Day. Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony. Głównym symbolem święta jest shamrock, która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są trzy osoby Boskie a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey[5]. Otóż jedna z opowieści o świętym podaje, że Patryk nastraszył szynkarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Karczmarka wystraszona, od tego czasu solidnie napełniała szklanice. Od tej chwili 17 marca pije się szklaneczkę whiskey zwaną "dzbanem Patryka".
The European Day of Languages
Głównym celem wydarzenia jest szerzenie wielojęzyczności w Europie i zachęcanie do nauki języków obcych. Hasłem przewodnim tegorocznego EDJ jest „Ucz się języków! – Bądź aktywny”. W tym roku obchodziliśmy 11. raz święto języków obcych. W 2001 roku Unia Europejska ustaliła dzień 26 września jako dzień wymiany kulturowej, językowej a także wymiany posiłków tradycyjnych, aby ludzie byli bardziej otwarci na inne kultury i chętniej uczyli się języków obcych.
The Guy Fawkes Day
Każdego roku 05 listopada Brytyjczycy świętują Guy Fawkes Day. Tradycja ogniska Guy'a Fawkes wraca do początku 17 wieku, po śmierci królowej Elżbiety I w 1603 roku, angielscy katolicy mieli nadzieję, że jej następca, Jakub I, będzie tolerancyjny dla ich religii. Tak się nie stało, więc lud się buntował. W 1605 jeden młody człowiek zaproponował przyjaciołom wysadzenie Parlamentu. W ten sposób chcieli zabić króla, a może nawet księcia Walii. Spiskowcy chwycili 36 beczek prochu - i przechowywali je w piwnicy, pod Izbą Lordów. Jeden z członków grupy zawahał się i wysłał anonimowy list ostrzegający o spisku lord Monteagle'a. Król przeczytał list i chciał zatrzymać konspiratorów. Guy Fawkes został pojmany w piwnicy a następnie 05 listopada 1607. torturowany i publicznie stracony. Te dni, Guy Fawkes Day jest również znany jako Bonfire Night. Tradycja ogniska Guy Fawkesa rozpoczęła się 05 listopada 1605, kiedy rozgniewani londyńczycy po raz pierwszy zapalili dziękczynienne ognisko dla nowego króla. Wkrótce ludzie zaczęli wprowadzać kukły na ogniska i dodali fajerwerki do uroczystości. Najpierw rzucano do ognisk Kukły Guya Fawkesa, a następnie papieża. Warto zapamiętać że jest to gest tradycji, a nie wyrazu wrogości wobec papieża.